Jak najít ukradený mobil

Povím vám naprosto neuvěřitelný příběh o ukradeném mobilním telefonu. Hlavní roli v tomto příběhu sehrál Android, vzdálená instalace aplikace pomocí Google Play, Street View a obrovské štěstí. Příběh končí zásahem Policie ČR a navrácením telefonu jeho majiteli.

Článek byl 6.2.2013 doplněn o další informace (audio záznam, kabát, doporučený software).

Příběh se stal mému kamarádovi Mártymu a jeho bratru Pavlovi. Když mi jej vyprávěli, koukal jsem na ně s otevřenou pusou, protože to celé připomíná spíše děj špionážního filmu z produkce Hollywoodu. Márty a Pavel svolili, abych se o jejich zážitek podělil na blogu. Děkuji.

V příběhu budou vystupovat tyto postavy:

 • Pavel – čerstvý majitel telefonu Galaxy S Advance
 • Márty – jeho bratr, kterého není radno rozhněvat
 • PÁN – pán, který si “omylem” vzal Pavlův kabát s mobilem
 • PANÍ – paní, která dostala od PÁNA telefon a “vrátila” ho na “žádost“ Policie ČR Pavlovi

Třinec – restaurace

Márty a Pavel popíjí v restauraci, Pavel má svůj nový telefon Galaxy S Advance v kapse kabátu, který visí na věšáku.

02:00 – Třinec – restaurace

Pavel nemůže najít svůj kabát. Volá na Policii ČR a oznamuje krádež kabátu s mobilním telefonem.

03:30 – Třinec – restaurace

Policie ohledá místo činu, nafotí věšák a prohlédne si záznam z kamerového systému. Na záznamu je vidět, jak PÁN platí u baru, při odchodu se natáhne pro kabát a odchází. Vše vypadá, jako by si vzal omylem cizí kabát.

10:00 – Třinec

Márty se probouzí :-).

12:00 – Třinec

Márty pořád věří teorii, že si PÁN vzal kabát jenom omylem. Zkouší volat na telefon, telefon je zapnutý, ale nikdo to nezvedá. Márty objevil aplikaci Android Lost, která umožňuje ovládat telefon na dálku. Její funkčnost vyzkouší na svém telefonu a provede následující:

 • pomocí play.google.com instaluje vzdáleně na Pavlův mobil aplikaci Android Lost
 • aplikaci aktivuje zasláním SMS “androidlost register” na odcizený mobil (viz návod k aplikaci)

13:00 – Třinec

Nyní už má Márty odcizený telefon pod kontrolou:

 • telefonu zbývá 26% baterky
 • zapnul na telefonu záznam zvuku, nicméně telefon zaznamenává pouze šum
 • GPS nemá fix
 • zjistil kódy okolních BTS stanic a díky webu www.gsmweb.cz ví, že telefon je stále v Třinci

14:00 – Třinec

Mártymu se podařilo vzdáleně nahrát hlášení nádražního rozhlasu v Třinci o odjezdu vlaku. Pavel vyráží na nádraží s tím, že se pokusí najít PÁNA v jeho kabátě. Pořád doufá, že je to celé jenom omyl.

Než Pavel dorazil na nádraží, PÁN nastoupil do vlaku – Márty v odposlechu slyší typický zvuk vlaku.

14:15 – Český Těšín

Márty slyší hlášení staničního rozhlasu v Českém Těšíně, kde vlak zastavil. Podle záznamu BTS je jasné, že vlak míří do Bohumína.

15:00 – Bohumín

PÁN vystoupil v Bohumíně, chvilku byl na nádraží a poté nastoupil do dalšího vlaku (Márty je už ve sledování pomocí okolních BTS mistr). Márty na dálku aktivuje fotoaparát v telefonu, nicméně se mu vrátí pouze černý snímek.

15:15 – Ostrava & Třinec

PÁN vystoupil v Ostravě, telefon se nehýbe a je v okolí Hlavního nádraží v Ostravě. Bohužel baterka je už na 10% a Márty začíná ztrácet naději. Márty zaznamenal z telefonu zvuk restaurace.

Pavel je mezitím v Třinci na policii, kde podává dovysvětlení. Márty volá bratrovi, ať řekne policistům, že PÁN je někde v baru u nádraží. Je ale nereálné, aby Policie ČR udělala šťáru ve všech okolních barech a prošacovala návštěvníky, jestli u sebe nemají Pavlův mobil.

15:30 – Ostrava

Zvuk z mobilu je najednou čistý a Márty vyslechne rozhovor o kabátu. Už nevěří, že šlo o omyl, protože se PÁN baví o tom, že má nový mobil. PÁN se baví s PANÍ o tom, jaký má mobil nabíjecí konektor a diví se, že je takový malý a úzký.

Márty vytuší příležitost a na dálku vyfotí následující fotku. Všimněte si nápisu “BAR TY” a modré plochy vpravo. Fotografii posílá bráchovi, který je zrovna na služebně Policie ČR v Třinci.

Márty “prochází” okolí Hlavního nádraží v Ostravě pomocí Street View a najde Bar Tygr:

Márty volá Pavlovi, že našel Bar Tygr, ať to řekne policistům. Ti ale mezitím kontaktovali služebnu PČR v Ostravě u Hlavního nádraží a poslali jim fotku. Ostravští policisté z fotky poznali, že se jedná o Bar Tygr, ještě dřív než Marty, a už byli na cestě.

Telefonu došla baterka.

A teď to půjde ráz na ráz:

 • v baru už byla jenom PANÍ a měla u sebe telefon
 • policie ověřila IMEI telefonu a odvezla PANÍ na služebnu
 • PANÍ prozradila totožnost PÁNA.

Jak PÁN tak PANÍ však zkušeně tvrdili, že telefon našli a plánovali ho vrátit. Bohužel policie je v tomto případě bezzubá a PÁN i PANÍ odcházejí domů. Pavel má po dvanácti hodinách pátrání opět svůj telefon.

Dolnění článku (6.2.2013)

Nejdříve bych rád poděkoval všem čtenářům za opravdu neskutečný ohlas – tento článek kompletně naboural statistiky návštěvnosti mého blogu. Článek přetiskla Mobilmania a E15, vyšla zmínka na serveru Lupa a dokonce mě kontaktovala TV Nova a natočila krátkou reportáž.

K vlastní reportáži se nebudu vyjadřovat, nejsem cílovou skupinou této stanice. Pro mě osobně to byla velmi cenná zkušenost. Ponaučení pro příště – musím zjistit, kde se dá v neděli ráno v centru Brna oholit a sehnat košile, popularita mě zastihla nepřipraveného. Říkal jsem si, že budu mít v neděli klid na práci a nikdo mě nebude rušit, když v tom zazvonil mobil a na druhém konci byla TV Nova a chtěla okamžitě natáčet :-).

Největší dík však patří Martymu a Pavlovi, že mi umožnili jejich příběh sepsat. Děkuji.

Na diskuzních fórech na Mobilmania a zde pod článkem se objevilo několik dotazů, které bych rád nyní zodpověděl.

Kabát

Dobré skutky se stále dějí a “poctivá” nálezkyně vrátila s telefonem i kabát. Takže když mi Pavel s Martym minulou středu celý příběh povídali poprvé, visel kabát na věšáku. Tentokrát byl ale na očích.

Audiozáznam

Někteří čtenáři zpochybnili pravdivost tohoto příběhu. Požádal jsem proto Martyho o kompletní logy a audiozáznam z aplikace Android Lost, abych zkusil najít v příběhu díru. Všechno sedí a odehrálo se tak, jak je zde popsáno. Přikládám dvě zajímavé pasáže

Hlášení staničního rozhlasu v Třinci, podle kterého Marty poznal, že se PÁN vydal na cestu vlakem.

PANÍ s PÁNEM řeší v baru Tygr nabíječku k telefonu

Doporučený software

Tento příběh je shodou velmi mnoha náhod, ale jedna zde v článku ještě nebyla zmíněna. Když jsem dopisoval článek, úplně náhodou mi přišla poptávka od klienta, který chtěl mimo jiné zabezpečit svůj mobilní telefon proti krádeži – resp. zajistit jeho blokaci a vymazání dat. I zde v diskuzích padlo několik doporučení na různé programy. Několikrát byl zmíněn Cerberus anti theft, ale já jsem jako finalisty nakonec vybral tyto řešení:

Správce zařízení Android – Google v roce 2013 uvedl novou službu, která umožňuje vzdáleně ovládat vaše zařízení s Androidem. Stačí pouze v nabídce aplikací v PDA otevřít aplikaci Nastavení Google a v nabídce Správce zařízení Android zapnout následující možnosti:

 • Vzdáleně určit polohu tohoto zařízení
 • Povolit vzdálené uzamčení a obnovení továrního nastavení

Poté bude moci váš Android telefon nebo tablet vzdáleně ovládat (prozvonit, lokalizovat, vymazat) pomocí tohoto odkazu.

Google Apps for Business – pokud používáte placenou verzi, máte automaticky možnost nastavovat politiku týkající se mobilních zařízení. Můžete tak na dálku telefon např. zamknout, lokalizovat polohu nebo vymazat data

Google Apps for Business

avast! Mobile Security – velkou výhodou tohoto řešení je, že na telefonu s rootem dokáže aplikace přežít i návrat do továrního nastavení (wipe).

Avast Mobile Security

Zoner AntiVirus Free – tuto aplikaci nezmiňuji proto, že jsem v ZONERu 18 let pracoval :-), ale protože se mi zdá jednodušší na nastavení. Pokročilému uživateli to bude pravděpodobně jedno, ale jednoduchost je věc, kterou může právě začátečník ocenit. Zajímavou funkcí je také možnost odesílat Bezpečné zprávy.

Zoner Antivirus

Závěr je ale jednoznačný – i když existuje mnoho možností, jak telefon na dálku sledovat, nejbezpečnější je ho nenechávat v nestřeženém kabátu. Marty s Pavlem měli neskutečné štěstí, že to takto dobře dopadlo.

Pokud se vám článek líbil, doporučte jej prosím přátelům